Mandelblomstingturen 2026
Torsdag 5 februar satte 30 forventningsfulle busspassasjerer fra Norskeklubben og Hørselsforbundet kursen til fjells i håp om å se vakre mandeltrær i full blomst.
Vi startet med lett tåke og vind, men vi skulle ikke langt oppover i fjellet før solen viste seg og vi fikk en vakker og varm soldag. Allerede på motorveien hadde Mette lært oss mye om øyas historie, geografi og befolkning. Sikkert veldig nyttig for de som ikke hadde vært på tilsvarende tur. Bussjåfør Victor tok oss sikkert og behagelig oppover de smale fjellveiene og vi var ikke kommet langt før de første mandeltrærne i blomst viste seg.
Første stopp var Restaurante La Cueva Jona i Cazadores. Der ventet kake og kaffe. Alltid koselig å komme til denne restauranten. Etter en god pause og masse nye bilder bar det videre oppover forbi enda flere mandeltrær og gjennom vakker furuskog. Vi hadde flere stopp på fine utsiktspunkter og flere historiske plasser, som Mette gav oss en fin introduksjon til. Bl a Caldera de los Marteles, et 80 meter dypt og 550 meter bredt krater etter en vulkansk eksplosjon for en million år siden.
I området rundt Pico de las Nieves finnes det flere snølagringsbrønner. Disse var anlagt på 1600-tallet for å lagre snø. Før kunstig iskrem og elektriske kjøleskap, var snø og is et verdifullt og etterspurt produkt. Arbeidere samlet snø om vinteren, presset den til isblokker og lagret dem i disse brønnene, isolert med strå, slik at isen kunne holde seg gjennom deler av året — noen steder i opptil to år.
Etter besøk ved en slik brønn og med nye fotostopp og mange fine utsiktsbilder på telefonen, bar det så nedover i krappe svinger mot Fontanales og Restaurant Sibora. Der ventet vårt velkjente familievertskap med som vanlig god lokal mat. En treretters meny med flere valgmuligheter og god drikke for enhver smak gjorde måltidet fullkommet for alle. Victor ventet i bussen og gode og mette var det bare å ta fatt på siste etappen hjem.
I år opplevde vi et grønnere landskap en normalt og mer mandelblomster enn hva jeg har sett på lenge. Tusen takk til Mette for en utmerket guiding og til Victor for en behagelig og trygg bussreise.
Svein Eikedal, tekst og bilder