Presidentens hjørne, mars
Årets generalforsamling ble avholdt i dag 13 mars – og det blir den siste generalforsamlingen for nå moderniserer vi oss og til neste år blir det årsmøte! Det var 62 medlemmer som møtte opp, bra syns jeg 👍. Lokalene fungerer veldig godt til slike møter så jeg krysser fingrene for Morgan kommunes velvillighet også i fremtiden.
Dette skal ikke være noe referat fra generalforsamlingen. Den formelle protokollen er forhåpentligvis klar i løpet av neste uke. Da sendes den ut via Tutti, event via e-post. Men jeg har likevel lyst til å fremheve noen forhold:
Helene Jensen og Karl Jensen fikk en flott blomsterbukett. Helene fordi hun er en superselger for håndarbeidsgruppen. Karl fordi han som vår vaktmester fikser alt som er galt i klubblokalene; han skrur, han tørker, han primer og maler og han flytter og kobler rør. Veldig kjekt å kunne hedre et ektepar på denne måten.
Og så var det formell avskjed med Mette som nå forlater oss etter 18 år. På kortet som fulgte med gaven sto det “amigos para siempre” som betyr “venner for alltid”. Gaven var en topp med blomstermotiv fra Lies Fashion og passende øredobber – samt blomsterbukett som hun valgte fargen på selv! Se på bildene hvor fin hun ble…
Natalia Totland tar over sekretæroppgavene samt regnskapsarbeidet fra oktober. Vi kjenner henne som flink og serviceinnstilt, men til høsten må vi alle legge til rette for at hun kommer inn i oppgavene. Her er klubbvertene viktige. Mette skal selvfølgelig prøve å overføre så mye kunnskap som mulig, men det er mye taus kunnskap lagret hos Mette. Taus kunnskap er den kunnskapen vi har uten nødvendigvis å vite om den! Men Mette vil jo ikke være langt borte om vi skulle ha behov for å tappe av hennes kunnskap. Reiser og utflukter skal Mette fortsatt bidra med.
Kari Totland avslutter kafédriften sin 31 mars etter åtte sesonger. Hun overtok kafédriften fra oktober 2017. Det har vært en lang og flott periode, så all ære til Kari, Tino og Natalia. Fra 1 oktober overtar Mirna Dib. Noen av dere har sett henne i kaféen siste uken der hun har “gått i lære” hos Kari. Mirna vil drive kaféen over samme lest som Kari og hun arver oppskriftene, men det kan hende det sniker seg inn noe mer eksotisk innimellom. Mirna er svensk og oppvokst i Sverige, men født i Libanon. Hun er gift med en bergenser (!) og har bodd mange år i Bergen. Mannen Mustafa driver Antenneservice og til høsten skal vi utforske hva slags samarbeid vi kan få til med Antenneservice. Kontrakten med Mirna er i første omgang på to år. Til opplysning så er det slik at det er klubben som står for kafédrift, men vi leier inn en driver. Klubben eier driftsmidlene, dvs utstyret i kaféen bortsett fra utemøblene.
Det er også inngått ny kontrakt med huseier, som eier 1. etasje og kjelleretasjen i Ca Domingo Suárez 14A som vi har leiet siden 2001. Den nye kontrakten er på tre år med de samme betingelsene som før, men med påplussing av konsumprisindeks for de fem siste årene. Utleier sier han gjerne vil fortsette å leie ut til oss, men det ble valgt kontrakt på tre år siden vi vet for lite om fremtiden.
Forrige søndag arrangerte vi en svært vellykket Miljømarsj, den 36. marsjen – hurra for oss! Og hurra for Torgerd som sto i spissen for det hele. Hun har fått blomster, men det var etter oppsummeringen så de fleste har ikke fått det med seg. Vi var ikke så mange som før denne gangen, men det får vi tilskrive 5-mila i VM og seint på sesongen. Vi som var med hadde det kjekt både på marsjen og i Pino Seco med musikk av Gisle Pettersen og sang av Shanty-koret. Lotteriet fra håndarbeidsgruppen slo til igjen og det ble solgt lodd for tett oppunder 1000 Euro – takk til alle. På oppsummeringen var vi enige om at det må bli Miljømarsj også i 2026. Og så må det nevnes at Mogan kommune sendte ut pressemelding om søppelplukkingen fredag før miljømarsjen og sier: “Det den norske klubben gjør er helt utrolig”. Dette er også omtalt i Canariavisen.
Slutten av sesongen nærmer seg raskt og mange har alt reist hjem. Aktivitetene våre er inne i sine siste uker. Verdt å nevne er at Skotthyllgruppen har fått nytt sted i Tauro – og de sier de er fornøyde med stedet. Fortsatt står det et par utflukter på programmet.
Og som det ble sagt på generalforsamlingen; de som ønsker å betale kontingent for høsten og hele 2026 før de reiser hjem er hjertelig velkomne til å gjøre det.
Hilsen Randi
Bildene er fra gave overrekkelsen til Mette på generalforsamlingen (TorgerdSandøy)samt portrettbilder av Natalia og Mirna, og bilder fra Miljømarsjen (Torgerd Sandøy og Randi Grung-Olsen)

















